Sprzedaż opon w Europie wzrasta – informuje ETRMA.

Sprzedaż opon w Europie rośnie w Q2 2021

Sprzedaż opon w Europie wzrasta – informuje ETRMA.

Sprzedaż opon w Europie powoli wychodzi na prostą. Dynamiczne wzrosty w segmencie uniwersalnych opon całorocznych.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Wyrobów z Gumy (ETRMA) opublikowało najnowsze dane o wynikach sprzedaży opon nowych w Europie na koniec II kwartału 2021. Z przedstawionego zestawienia wynika, że potwierdzają się pozytywne zmiany zapoczątkowane w I kwartale.

W porównaniu do II kwartału 2020 wzrosty widoczne są we wszystkich rodzajach opon. W osobowych (łącznie z oponami 4×4 i dostawczymi) o 44%, w ciężarowych o 42%, motocyklowych ( wraz ze skuterami) o 41%. Najsłabiej wypadły opony rolnicze bo ich sprzedaż wzrosła jedynie o 6%. Najbardziej spektakularny wzrost zanotowano w oponach osobowych uniwersalnych, bo aż o 75%.

Porównując obecną sprzedaż opon do tej sprzed pandemii także może napawać optymizmem. Odnosząc dane z roku 2021 do analogicznego okresu w 2019 widzimy, że powoli dochodzimy do podobnego poziomu sprzedaży. W takim zestawieniu liderem są z kolei opony ciężarowe, których sprzedaż wzrosła w tym czasie o 9%.

„Dobre wyniki drugiego kwartału we wszystkich segmentach są bardzo obiecujące dla ożywienia branży oponiarskiej i dla społeczeństwa. Odczuwamy ulgę i przekonanie, że także dzięki kampanii szczepionkowej świat znowu zaczyna się poruszać” – powiedziała Pani Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA.

The European Tyre and Rubber Manufacturers Association (ETRMA) reprezentuje niemal 4400 firm w Europie, bezpośrednio zatrudniających około 370.000 osób.

Sprzedaż opon nowych w Europie 2Q 2021, dane ETRMA
Sprzedaż opon nowych w Europie w 2Q 2021, źródło: dane ETRMA
pl_PLPolski