Zużyte opony – gdzie oddać? Jak się ich pozbywać? Czy można na nich zarobić?
Gdzie oddać zużyte opony? Kto je odbiera w moim regionie? Jak pozbyć się ich szybko i zgodnie z prawem? Ile można na tym zarobić? To najczęściej zadawane pytania dotyczące opon odpadowych. Poszukajmy odpowiedzi!

Gdzie oddać zużyte opony jeśli prowadzisz warsztat wulkanizacyjny, warsztat samochodowy, firmę transportową.
Masz do dyspozycji kilka sposobów pozbywania się opon, które będą dla Ciebie bardziej lub mniej atrakcyjne w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej i bilansu między podażą a popytem. O tym jakie czynniki na nią wpływają i jak zmieniają się w czasie dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu.
Jeśli zaopatrujesz się w nowe opony (wyłącznie lub jako jedno ze źródeł) bezpośrednio od producentów korzystających z usług organizacji odzysku opon, to możesz skorzystać z ich systemu zbiórki. Niestety tonaże odbioru opon ograniczają niskie limity, które producenci przydzielają tylko raz na trzy miesiące. Usługa jest bezpłatna niezależnie od aktualnych warunków rynkowych. Obowiązują minima logistyczne (minimalna wielkość zamówienia odbioru).
Limity są zbyt małe? Są też inne sposoby na utylizację opon.
Możesz także podjąć współpracę z innymi organizacjami odzysku zajmującymi się zużytymi oponami, takimi jak (w kolejności alfabetycznej) Energa, Eurobac, Glob Kon-Wit, Oiler, Recykl lub Tom-Doleko-Ekola. W tych przypadkach odbiory są zazwyczaj wykonywane na uzgodnionych warunkach w ramach pojedynczych zleceń lub podpisanych umów. W przypadku Recykla możliwe jest także odpłatne zamówienie kontenera, który jest odbierany gdy zostanie zapełniony. Takie rozwiązanie może się dobrze sprawdzić w przypadku warsztatów wulkanizacyjnych, które „produkują” duże ilości opon odpadowych a jednocześnie mają mało miejsca na ich tymczasowe składowanie.
Jeśli opony nowe kupujesz od hurtownika to zapytaj go jak może Ci pomóc przy pozbywaniu się opon do utylizacji. Wszystkie największe hurtownie w Polsce mają lub wprowadzają rozwiązania w tym zakresie dla swoich klientów (np. Handlopex, Inter Cars, Oponeo.pl). Systemy odbioru są zróżnicowane i w zależności od firmy mogą być zarówno bezpłatne jak i odpłatne. Regułą są obowiązujące w nich minima logistyczne i ograniczenie rodzajów odbieranych opon.
W praktyce zapewne najczęściej będziesz korzystać z odbiorów zużytych opon wykonywanych bezpośrednio przez operatorów logistycznych. W Polsce jest wiele firm zajmujących się zbiórką i transportem odpadów, posiadających pozwolenia na tego rodzaju działalność. Część z nich odbiera opony z terenu całej Polski, jednak większość działa regionalnie lub lokalnie. Możliwości jest na tyle dużo, że znalezienie optymalnego rozwiązania nie jest łatwe. Na dodatek popyt i warunki finansowe przekazywania zużytych opon do utylizacji są bardzo zmienne i zależą od wielu czynników, a ceny za odbiór poszczególnych rodzajów opon mogą być znacząco różne. Dlatego warto mieć możliwość stałego monitorowania sytuacji rynkowej.
Dostęp do największej w Polsce liczby ofert w jednym miejscu oraz zawsze aktualne ceny odbioru, bez ograniczeń rodzajów opon i bez minimów logistycznych uzyskasz na platformie Tyron Ecosystem, w niezależnym, ogólnopolskim systemie zbiórki i utylizacji zużytych opon.

Stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, przedsiębiorstwa komunalne.
Prowadząc tego typu działalność niestety nie możesz skorzystać z bezpłatnego odbioru w ramach systemu organizacji odzysku opon. Jest on adresowany tylko do przedsiębiorców nabywających opony nowe bezpośrednio od producentów, którzy z nimi współpracują. Pozostaje jednak do wyboru wiele możliwości pozbywania się opon odpadowych na warunkach rynkowych.
Stacje demontażu pojazdów i przedsiębiorstwa komunalne najczęściej mogą zebrać i przekazać jednorazowo znacznie większe ilości zużytych opon niż przeciętny serwis samochodowy. Dzięki temu łatwiej jest organizować odbiory całopojazdowe, które operator logistyczny może skierować bezpośrednio do recyklera lub do innego punktu odzysku. Daje to szansę na uzyskanie lepszych cen niż przy małych odbiorach.
Możesz także spróbować ułożyć stałą, bezpośrednią współpracę z wymienionymi wcześniej organizacjami odzysku, recyklerami lub cementowniami. Część z nich ma swoje systemy zbiórki, zazwyczaj nastawione właśnie na odbiory całopojazdowe.
W ostatnich latach rynek jest bardzo zmienny, a wahaniach cen odbioru opon duże. Warto jest mieć stały dostęp do informacji i wykorzystywać najlepsze rozwiązania spośród aktualnie dostępnych. Skorzystaj z darmowej rozmowy z doświadczonym ekspertem i dowiedz się jakie rozwiązania mogą przynieść Ci oszczędność czasu i pieniędzy.

Gdzie oddać zużyte opony jeśli jesteś osobą fizyczną?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zużytych opon nie możesz wyrzucić do śmietnika wraz z innymi odpadami.
Zdecydowanie najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie starych opon w serwisie, w którym je wymieniasz na nowe. Często jest to bezpłatne, szczególnie jeśli jednocześnie kupisz nowy komplet. Jednak nawet jeśli serwis pobiera opłatę to jest ona niewielka, a Ty unikasz problemów.
Być może mimo to zdecydujesz się nie płacić za pozostawienie opon w serwisie i zabrać je ze sobą. Może masz stare opony od lat zalegające w garażu lub piwnicy. Dostarcz je na własny koszt dostarczyć je do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w swojej gminie. Dowiedz się wcześniej o zasady przyjmowania opon, bo ilości zazwyczaj są ograniczone do 4 lub maksymalnie 8 sztuk rocznie. Regułą jest, że od mieszkańców nie są przyjmowane żadne inne rodzaje opon niż osobowe. Gminy z obszarów wiejskich czasem organizują także zbiórki opon od pojazdów rolniczych.